Nähtamatu nina

Nina ei osale miimikas, kuid annab kogu ilmele pitseri. Nina järgi klassifitseeritakse inimene kotkaste või kanade, oravate või ninasarvikute hulka. Uurimused aga tõestavad, et valdavale osale inimestest on ninad “nähtamatud”. Kogu tähelepanu koondatakse silmadele ja suule. Silmad ja suu annavad vihjeid partneri siseilmast ja neid “hingepeegeldusi” ei taheta maha magada. Olen seda märganud seoses ninaplastikaga. Opereerin piisavalt radikaalselt. Leidub kongus ninaga näotĂĽĂĽpe, kuhu sirge nina ei sobi. Muutus „kĂĽĂĽrakalt” „nõgusale” on vägagi ulatuslik. Meenub juhus, kus lihane isa ei saanud aru sellest, et tema tĂĽtar on läbi teinud nii radikaalse muutuse.

Teine näide ühiskondlikust ninapimedusest seostus lapsepuhkusel viibiva hiliskolmekümnendates daamiga. Tema nina juures ei jäänud „kivi kivi peale”. Kõik sai ümber tehtud ja nina suurust radikaalselt vähendatud. Läinud tööle, sai ta töökaaslastelt komplimendi: „Küll Teile on rasedus ikka hästi mõjunud!” Keegi ei näinud nina. Selline ninapimedus meenutab abielumeeste pimedust oma abikaasade ilupingutuste suhtes.

Tüüpdialoog kõlaks ehk nii: „ Noh, kuidas on!?” „ Mis on?” „ No kas Sa siis ei märka minu uut soengut!?” Ei märganud jah! Lõikuse stiil klappis. Värv sobis. Eelised olid rõhutatud, vead varjatud. Oli ilus. Miks?! Seda ei taibanud. Kui aga naine oleks tulnud koju linnupesa peas ja munad ka sees – küll siis oleks märgatud. Sama on ninadega. Kui on harmooniline, ei märgata. Silmipimestavat ilu on harva. See torkab silma. Vananevas ühiskonnas ja geneetiliselt kirjus tänavapildis on korrigeeritavaid iluvigu rohkem kui kolmandikul vastutulijatest.  Rahvas on harjunud. Märkavad vaid kunstnikud, disainerid, fotograafid, minusugused ja minu patsiendid. Nõukogude ajal olid kõik majad ja inimesed hallid. Välismaalane torkas linnapildis oma riietusega silma nagu tsirkusest mahajäänud  papagoi. Eksinud papagoiks võib saada ka halvastiplaneeritud ninaplastikaga. Kunsttehislik on harjumatu ja riivab silma. Seda võidakse märgata.

Töötad hästi- on kõik vait, ka siis, kui  ilusa inimese operatsiooni abil imeilusate hulka upitad. Läheb miski viltu- ja juttu jätkub kauemaks.