Adenoid kasvas tagasi

On juhuseid kus adenoidi e. ninaneelumandlit  eemaldatakse mitu korda. Opereerinud kirurg  väidab enamasti, et „adenoid olevat tagasi tulnud”. Jääb mulje nagu oleks mängus „vääramatu jõud”.  Minu arvates ei ole aga asjalood nii traagilised. Ninaneelumandel asub kirurgi jaoks raskestivaadeldavas piirkonnas . Paarkümmend aastat tagasi eemaldati adenoidi ilma narkoosita sidumistoas käsikaudu miniatuurse , giljotiini põhimõttel töötava instrumendiga. Ürituse edukust hinnati eemaldatud materjali koguse järgi. Operatsiooni aga nimetati „adenotoomiaks”, mis tähendaski „osalist eemaldamist”
Ka tänapäeval on siin seal (ka heaoluriikides)  käibel analoogiline „käsikaudu tehnika”. Opereeritakse mõistagi narkoosis, kuid töö tulemust narkoos üksinda ei garanteeri. Kogenud kirurg võib „pimesi puhta töö” teha, vähem „kuldsete käte” puhul aga jääb osa mandlikudet alles.  Ka tagasihoidlik ninaneelumandli suuruse vähenemine annab head efekti ja loob illusiooni põhjalikult tehtud tööst.. Adenoidieas on mandlikude aktiivne ja suureneb uuesti.  Kui mõne aja pärast kaebused tagasi tulevad , tehakse vahel korduspilt ninaneelust ja avastatakse „kaameliküürude” taoline kontuur.

Mõnikord järgneb siis kordusoperatsioon. Adenoidektoomia kvaliteeti  aitab parandada opereerimine „silma  kontrolli all”.

Peeglite või endoskoobiga luuakse nähtavus ja eemaldatakse kogu ninaneelumandli kude nii, et see kunagi enam „tagasi tulla” ei saa. Selline tehnika nõuab ligi kolm korda rohkem aega ja jõudu.  Eelnenud jutt ei kehti   ninaneelu kasvajate korral. Õnneks  esineb neid aga vägagi harva.